Fenologický atlas
(© Martin Gálik, 2003)
Fenológia - je náuka o závislosti životných prejavov rastlín a živočíchov od klimatických podmienok, ročných období a od zmien počasia. Fenológia skúma časový priebeh významných, periodicky sa opakujúcich životných prejavov rastlín, tzv. fenologických fáz, v závislosti od komplexu podmienok vonkajšieho prostredia, najmä od počasia a podnebia (Kolektív autorov 1993).
Fenologické opisy poskytujú ekologicky cenné informácie o priemernom trvaní vegetačného obdobia s olistením rastlinných druhov v danej oblasti a o miestnych a meteorologicky určených rozdieloch v dátumoch udávajúcich začiatky dôležitých javov. Fenológia ako veda nie je však obmedzená len na opisné datovanie javov, ale pokúša sa aj o objasnenia vplyvov, ktoré tieto javy spôsobujú (Larcher 1988).
V období rokov 2000 - 2004 bola v rámci skúmania vplyvu klimatickej zmeny na rajonizáciu viniča hroznorodého bližšie sledovaná i problematika fenológie viniča. Z pozorovaní v roku 2003 bol podľa podrobnej BBCH škály zostavený Atlas fenologických fáz viniča hroznorodého.
V súčasnosti sú v štádiu riešenia aj ďalšie druhy ovocných drevín. S ich výsledkami sa budete môcť v budúcnosti oboznámiť na týchto www stránkach.